Jak stosować Assessment Centre dla kandydatów? Część 3

Posted by

Doradcy personalni podkreślają, że uczestnicy Assessment Centre muszą zwykle rywalizować pomiędzy sobą o jedno wolne miejsce. Rodzi to z jednej strony motywację do jak najlepszego wypełniania zadań, a z drugiej może wpływać stresująco na osoby mniej aktywne i otwarte na otoczenie. W czasie sesji istnieje też presja czasu, gdyż wszystkie postawione przed uczestnikami cele trzeba osiągnąć jak najszybciej. Formę uczestników może osłabić również konieczność szybkiej adaptacji do nowych warunków i sytuacji, a także świadomość bycia obserwowanym i ocenianym przez ekspertów.

To taki Big Brother dla kandydatów – mówi doradca personalny z jednej z firm doradczych z Katowic – na początku uczestnicy starają się wypaść przed oceniającymi jak najlepiej, ale doświadczonemu obserwatorowi łatwo rozpoznać grę kandydata. Po kilku godzinach wszyscy uczestnicy są już tak zmęczeni, że każdy zaczyna zachowywać się naturalnie, tak jak po kilku godzinach spędzonych w pracy.

W czasie typowego Assessment Centre uczestnicy mogą spotkać się z kilkoma zadaniami będącymi częścią kompleksowej oceny ich kompetencji. Zwykle są to:

  • wywiad biograficzny, podobny do zwykłej rozmowy kwalifikacyjnej,
  • wywiad behawioralny, który zawiera szereg pytań dotyczących zachowania w konkretnych sytuacjach spotykanych na danym stanowisku, np. „Co by pan zrobił, gdyby…”,
  • wywiad symulowany, w czasie której uczestnik ma rozwiązać trudny problem, np. zażegnać konflikt w kierowanym przez niego zespole, wynegocjować najlepsze warunki kontraktu czy też przywrócić dobre imię firmie w oczach niezadowolonego klienta,
  • koszyk zadań, który ma na celu sprawdzenie umiejętności zarządzania czasem, ustalania priorytetów i delegowania zadań, np.: „Po powrocie z urlopu zastał pan wiele nie załatwionych spraw. Które zadania podejmie pan w pierwszej kolejności?…”,
  • zadanie grupowe, mające na celu wyłonienie lidera grupy oraz ustalenie, jakie role w zespole będą odgrywać poszczególni uczestnicy sesji,
  • prezentacja, a więc sugestywne przedstawienie trudnej do zaakceptowania idei lub rozwiązania problemu; często zadaniem pozostałych uczestników jest wywoływanie w tym samym czasie konfliktów i tworzenie sytuacji stresujących.

Zadania zastosowane w czasie każdego Centrum Oceny są dostosowane do potrzeb danego stanowiska w firmie – podkreśla doradca personalny – Zawsze jednak należy przestrzegać trzech zasad: uważnie przeczytać lub wysłuchać polecenia, kontrolować czas i zaczynać zawsze od najważniejszej części zadania. Dobrze jest również robić notatki.

Assessment Centre daje korzyści nie tylko pracodawcy, ale także kandydatowi pozwala poznać swoje kompetencje na tle konkurencji, dowiedzieć się więcej na temat firmy oraz nauczyć się konkretnych umiejętności, np. pracy w grupie. Może je wykorzystać w pracy zawodowej lub… w czasie następnego Assessment Centre.