Jak ustalić cel firmy w okresie przygotowania jej do otwarcia? Cześć 2

Posted by

Kilka dni temu opisałem, jakie cechy powinien mieć cel, aby łatwiej było go osiągnąć. Przypomnę – powinien być jasno określony, mierzalny, osiągalny, związany z czymś więcej i określony w czasie. Teraz pokażę, jak technikę SMART można wykorzystać do ustalenia konkretnych i osiągalnych celów w okresie przygotowania do otwarcia firmy.

Po pierwsze – mierniki.

Przykład 1. Otwierasz szkołę językową online. Po okresie przygotowań, zanim zaczniesz zapisy na kursy, uruchomisz mailing do znajomych i dotychczasowych uczniów itp., musisz mieć kilka spraw dopiętych na ostatni guzik. Oto przykłady mierników w celu przygotowań:

  • Przygotowane pod względem merytorycznym (tematy lekcji, ćwiczenia, zasady zdawalności poziomów itp.) 4 stopnie kursu języka angielskiego.
  • Umówione warunki umowy z lektorem języka angielskiego.
  • Gotowa strona www z pełnym opisem kursu języka angielskiego, z pełną funkcjonalnością płatności i transmisji lekcji.
  • Urządzone miejsce prowadzenia lekcji online dla lektora (meble, sprzęt, tło).

Przykład 2. Otwierasz sklep z klockami LEGO w centrum miasta. Po okresie przygotowań otwierasz drzwi sklepu o godz. 10.00 rano w poniedziałek i czekasz na klientów. Kilka mierników celu okresu przygotowań:

  • Wyremontowany lokal sklepowy zgodnie z projektem remontu.
  • Zatowarowany sklep w liczbie 50 różnych zestawów klocków LEGO po jednym opakowaniu z każdego zestawu.
  • Zatrudniona osoba na stanowisko sprzedawcy na umowę zlecenie.
  • Zawarte ubezpieczenie prowadzenia takiej działalność handlowej.

Po drugie – osiągalność.

Przykład 1. Gdy zadasz sobie pytanie: „Co się musi stać, a co nie zależy w pełni ode mnie, abym osiągnął wyznaczone mierniki?”, w szkole językowej możesz sobie zrobić taką listę spraw:

  • Mieć wystarczająco dużo czasu, aby przygotować 4 stopnie kursu pod względem merytorycznym.
  • Lektor musi być przekonany co do warunków zatrudnienia.
  • Firma, która wykonuje dla mnie stronę www, musi mieć czas, aby skończyć ją w terminie.
  • Miejsce musi się dobrze prezentować okiem kamery.

Przykład 2. Otwierając sklep z klockami LEGO na to samo pytanie można sobie odpowiedzieć adekwatnie do mierników, które opisałem powyżej:

  • Otrzymanie kredytu z banku na remont lokalu w wystarczającej wysokości.
  • Wszystkie 50 zestawów, które wybrałem, dostępne w hurtowni zabawek.
  • Osoba, którą wybrałem jako sprzedawcę, zgodzi się na warunki umowy.
  • Ubezpieczyciel zawrze z nami korzystne ubezpieczenie.

Po trzecie – związanie z czymś więcej.

Przykład 1. Po chcesz zakładać szkołę językową online? Pewnie odpowiesz – aby zarabiać pieniądze. Ale czy nie możesz zarabiać inaczej? A nawet jeśli nie możesz, to do czego one ci są konkretnie potrzebne? (nie odpowiadaj – na utrzymanie, ale konkretnie – chcesz je wydać na podróże, oszczędzić na starość, dać dzieciom…) A jeśli to nie pieniądze są powodem założenia takiej firmy, to co? Własne pasje, chęć bycia przydatnym dla kogoś, pracy z kimś, kogo lubisz? To są właśnie te sprawy, z którymi twoje cele są związane.

Przykład 2. Po co chcesz założyć sklep z klockami LEGO? W dzieciństwie uwielbiałeś się nimi bawić i tyle o nich wiesz? Są dla ciebie odskocznią od codzienności? A może są jakieś inne powody? Zastanów się nad nimi, jeśli je znajdziesz – załóż taki biznes. Jeśli nie – przemyśl to jeszcze raz.

Po czwarte – ustalenie w czasie.

Przykład 1. Szkołę językową online zwykle warto otworzyć w pewnym momencie roku szkolnego. Nie w listopadzie i nie w marcu. Chyba więc dobrze byłoby sobie ustalić np. że twoje przygotowania potrwają 3 miesiące i obojętnie kiedy je zrobisz, uruchomisz działalność w odpowiednim momencie roku.

Przykład 2. Sklep z klockami LEGO najlepiej otworzyć na miesiąc przed Świętami Bożego Narodzenia, przed okresem komunii albo przed Dniem Dziecka. Są to zatem deadliny, których musiałbyś się trzymać, aby już na początku móc zarobić pieniądze.

Jeśli masz inne zdanie albo inne przykłady, napisz do nas.