Dlaczego warto płacić za prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu?

Posted by

Autor: Florian Wierzchowski

Choć każdy przedsiębiorca powinien na bieżąco obserwować, czy jego biznes jest zyskowny czy nie, to nie ma takiego obowiązku prawnego. Oczywiście, jeśli ktoś chce i go stać, to może prowadzić nierentowny biznes. Natomiast tak czy inaczej musimy obliczać i płacić podatki, a także przesyłać do urzędów deklaracje podatkowe. Pewnie znasz takie powiedzie, że jedyne co jest w życiu pewne, to śmierć i podatki. Dodam od siebie, że składki ZUS też.

Jeżeli dopiero co rozmyślasz o otworzeniu firmy i zamierzasz osiągnąć sukces, to nawet niech nie przechodzi ci przez głowę myśl, że sam ogarniesz sprawy rozliczeń podatkowych i zusowskich oraz że nie potrzebujesz do tego żadnego księgowego czy biura rachunkowego. Nawet jeśli jest to sławetny najprostszy ryczałt, to proszę nie bierz na siebie ryzyk podatkowych. Coś źle policzysz, nie złożysz jakiejś deklaracji podatkowej w terminie albo ją źle wypełnisz i w najlepszym wypadku będziesz te sprawy korygował. Finał będzie taki, że otrzymasz srogą grzywnę albo inną karę za wykroczenie lub przestępstwo wymienione w kodeksie karno-skarbowym, o którym wcześniej w życiu nawet nie słyszałeś. Takie „przyjemności” spędzają sen z powiek i zamiast myśleć o rozwoju swojego biznesu będziesz się jedynie zamartwiać i stresować. Bo taki jest właśnie koszt alternatywny decyzji o nieponoszeniu kosztu obsługi twojego biznesu przez biuro rachunkowe. Być może tak się nigdy nie stanie, ale czy warto ryzykować?

Co daje nam biuro rachunkowe? Biuro rachunkowe zawodowo zajmuje się prowadzeniem księgowości dla przedsiębiorców i z tego tytułu bierze na siebie odpowiedzialność. Biuro czuwa, biuro ci doradzi, biuro cię ostrzeże. Ono też chce twojego bezpieczeństwa. Dodatkowo każde biuro rachunkowe jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej. Co to znaczy? Mianowicie, gdyby nawet i takiemu biuru księgowemu zdarzyła się pomyłka, należałoby zapłacić karę finansową, to tę karę pokryje ubezpieczyciel, w którym biuro jest ubezpieczone. Dlatego właśnie wybierając obsługę całej twojej rachunkowości przez biuro rachunkowe nie tylko znasz wyniki swojej firmy, ale przede wszystkim śpisz spokojnie, nie śnią ci się podatki, nie troskasz się urzędami skarbowymi, a w ciągu dnia po prostu skupiasz się na swoim biznesie.

Pierwsze dwa razy, kiedy prowadziłem swoją działalność gospodarczą, postanowiłem prowadzić rachunkowość sam. Podatkowa książka przychodów i rozchodów była banalna, rozliczenia Vatowskie do ogarnięcia. Z niemal darmowym programem Mała Księgowość Rzeczpospolitej dawałem radę sam, choć niespodzianki się zdarzały – z nostalgią wspominam, gdy o godzinie 22.00 dnia 25 miesiąca sobie przypomniałem, że deklaracja VAT nie została wysłana i trzeba było natychmiast deklarację wydrukować, wsiąść w malucha i jechać 20 kilometrów do miejscowości, gdzie Poczta była czynna do godziny 24.00.

Człowiek uczy się jednak na doświadczeniach i własnych błędach. Grunt to wyciągać z nich wnioski. Trzecie otwarcie działalności w 2020 roku było już w latach zmienionego, bo wykładniczego skomplikowania rozliczeń podatkowych (wcześniej też się cały czas coś komplikowało, ale raczej liniowo), pojawienia się split payment, odwróconego Vat’u, zaostrzonych karach w kodeksie karnym skarbowym. Wybór mógł być tylko jeden – będę płacił biuru rachunkowemu i chcę mieć święty spokój. Święty spokój to coś, za co warto płacić. Przewiduję, że stopień skomplikowania rozliczeń podatkowych jeszcze wzrośnie, tym bardziej warto wybrać biuro rachunkowe.

Natomiast jest jeden wyjątek od całego powyższego wywodu. Jeżeli to ty prowadzisz biuro rachunkowe i na tym polega twój biznes, to wcale nie musisz zlecać obsługi twojego biznesu konkurencji. Prawdopodobnie… W końcu szewc bez butów chodzi.